İstanbul Sanayi Odası’nın düzenlediği çalıştayda Vakfımızın tecrübelerini aktardık.

İstanbul Sanayi Odası (İSO), İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Sanayi Odası Vakfı (İSOV) ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteğiylekurulması planlanan ve mesleki ve teknik eğitim ile özel sektör arasında eşgüdümü sağlayacak İSO Mesleki ve Teknik Eğitim Mükemmeliyet Merkezi için düzenlenen çalıştaya katıldık.

Çeşitli sanayi kuruluşlarının yöneticileri, eğitimciler ve öğrencilerin de katıldığı çalıştayda mesleki ve teknik eğitim alanında faaliyet gösteren tek Sivil Toplum Kuruluşu olan TEGEV’in görüşlerini ve çalışmalarını aktardık.

 

Tecrübelerimizin yanı sıra katkıda bulunabileceğimiz konuları da paylaştığımız çalıştay, genel tanıtımlardan sonra atölye çalışmaları ile devam etti.

İSO Mesleki ve Teknik Eğitim Mükemmeliyet Merkezi’ne katkıda bulunarak ülkemizdeki Mesleki Eğitimin gelişmesini destekleyen tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür ederiz.

Meslek Lisesi Müdürlerimizle sohbet ettik.

 

TEGEV’in 1995 yılından beri projeleri birlikte gerçekleştirdiği ve iletişimde olduğu Mesleki ve Teknik Liselerinin müdürleri ile zoom programıyla bir sohbet gerçekleştirdik. Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Elif Albayrak, Çerkezköy Halit Narin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Baş Müdür Yardımcısı Fahri Candaş, Fevziye Tezcan  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Murat Pala, Eskişehir Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sırrı Kabadayı, PAGEV Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Muhammet Erbaş, Ümraniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Salim Aksoy ve Kıraç İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Cumhur Yıldız’ın katıldığı katıldığı toplantımızda tanışma bölümünün ardından müdürlerimizin mesleki eğitime bakışlarını, karşılaşılan sorunları ve önerilerini dinledik.

TEGEV’in faaliyetlerini de paylaştığımız toplantıda, uzaktan eğitimin yarattığı sorunlarla nasıl baş edebileceğimizi görüştük. TEGEV’in mesleki eğitimde “Dual Eğitim” sistemi önerisini de aktardığımız görüşmede, Gönüllü Eğitim takımımızdan, Zoom üzerinden düzenleyeceğimiz seminerlerden, Youtube kanalımızda hazırladığımız “Temel Matematik” eğitimlerimizden ve öğrencilerimizin başarısını artırmak amacıyla veli işbirliği için neler yapabileceğimizden bahsettik. Önceki başarılı çalışmalarımızdan örnekler verdik.

Ayrıca Kalkınma ajansları ve Erasmus projelerinde de okullarımıza verebileceğimiz destekleri aktardığımız toplantıyı daha geniş katılımlı olarak yapmak üzere ileriki bir tarih için sözleştik.

Katılan tüm eğitimcilerimize gönülden teşekkür ederiz.

Bursiyerlerimizle Buluştuk

19 Mayıs Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda zoom toplantımıza davet ettiğimiz Bursiyerlerimizin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz toplantımıza Gedik Üniversitesi Spor, Kültür ve Sağlık Daire Başkanlığı Müdürü Cem Çolakoğlu da katıldı.

Gençlik Bayramlarını kutlama mesajlarımızdan ve tanışma konuşmalarından sonra sorunlar ve öneriler konusuna geçildi. Tüm öğrencilerimizin uzaktan eğitim konusunda sorunları aynı olmasına karşın gençlerin yeni sisteme kolay uyum sağladığı ama motivasyon konusunda zorlandıkları anlaşıldı.

Öneriler kısmında halen üniversitede olan öğrencilerimiz, TEGEV vasıtası ile üniversite sınavına hazırlananlara destek verilmesinin önemli olacağını iletirken ayrıca bursiyerlerimiz, diğer bursiyer arkadaşlarına İngilizce, Matematik gibi konularda gönüllü yardımcı olabileceklerini eklediler. TEGEV için çalışmalar yapmakta gönüllü olan Bursiyerlerimiz TEGEV Eğitim kanalı açarak buradan diğer arkadaşlarına kendilerinin başarılı oldukları alanlarda yardımlaşmayı teklif ettiler. 

 

Sohbetimizin ilerleyen bölümlerinde Gençler Kariyer planlama konusunda sıkıntılar yaşadıklarını aktardılar. Kariyer planlamanın aslında liselerde ders olabileceğini veya bu konuda TEGEVden destek beklediklerini aktardılar. Bu talep sonrasında Vakfımız Kişilik Envanteri ile Meslek seçimi ve Kariyer planlama konularında bursiyerlerimize destek programları hazırlamayı faaliyet planlarına almış bulunmaktadır. 

Gençler kariyer seçimi konusunda Gedik Üniversitesinin Meslek seminerini örnek verince Gedik Üniversitesi Spor, Kültür ve Sağlık Daire başkanlığı Müdürü Cem Çolakoğlu bu konuda Gedik Üniversitesinin yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağını söyledi. Ve hemen gençlere TEGEV vasıtası ile bir İÇ MOTİVASYON semineri düzenleyebileceğimizi iletti. Ayrıca İş Güvenliği, İş Hukuku, İş İngilizcesi, Matematik ve Fizik, Model Mantığı konularında Bursiyerlerimize destek için Gedik Üniversitesinin TEGEV ile birlikte çalışmaktan memnuniyet duyacağını aktardı. Hatta bunun için Forum oluşturabileceğimizi iletti. Ayrıca online Kariyer Günleri düzenleme konusunda notlarımızı aldık.

Bursiyerlerimize daha kolay ulaşabilmek ve daha iyi iletişim kurabilmek için bir whatsapp grubu da oluştırduğumuzu belirtelim. Bizler Bursiyerlerimizin enerjileri ve yeni fikirleri ile harika bir sohbet gerçekleştirdik. Notlarımızı aldık ve iş planlarımıza dahil ettik.

Katılan tüm Bursiyerlerimize teşekkür ederiz

Emek ve Dayanışma Günümüz kutlu olsun.

Emeğin kutsal, Dayanışmanın en büyük gücümüz olduğu bilinciyle, Emek ve Dayanışma günümüzü kutlarız.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun

Milletimizin egemenliğinin her şeyin üstünde olduğunun bilinciyle aynı bağımsızlık ruhuyla yaşıyoruz. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün dünya çocuklarına armağan ettiği bu özel günü çocuklarımızla birlikte aynı coşku ve sevinçle kutluyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramımız kutlu olsun... Sağlıklı günlerde nice bayramları kutlamak dileklerimizle

Kadınlarımıza...

"Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın."

Mustafa Kemal Atatürk

 

TEGEV Dergimizin 25.yıl özel sayısı yayında.

Değerli TEGEV Dostlarımız,

TEKNOLOJİK EĞİTİMİ GELİŞTİRME VAKFI- TEGEV’in kuruluşunun 25. Yılı için hazırladığımız “TEGEV Mesleki ve Teknik Eğitim Dergisi 25. Yıl Özel sayısı” web sitemizde ve Turkcell Dergilik uygulamasında yayında... Bu özel sayımızda önceki başkanlarımızın yanı sıra tüm mütevelli üyelerimiz de TEGEV’in 25.yılı için son derece değerli yazılar yazdılar. Ayrıca İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Levent Yazıcı’yı özel röportajla konuk ettiğimiz dergimizin “Pandemi Sürecinde Okullarımız” dosyasında, Mesleki ve Teknik Okul müdürlerimiz okullarındaki gelişmeleri, yeni projelerini ve covid önlemlerini aktardılar. Makale ve haberlerle zenginleşen dergimizi bilgilerinize sunarız.

TEGEV Mesleki ve Teknik Eğitim dergisi 25.yıl özel sayısı

İçindekiler

TEGEV Başkanlarının mesajları:

·         Kemal Oal

·         Mustafa Övgüer

·         Otto Bauer

·         Dr. Hayrettin Karcı

·         Alpay Özkan

·         Burak Kasımoğlu

 

Mütevelli üyelerimizden mesajlar:

Siemens - Festo - Eskişehir Sanayi Odası - ABB - B/S/H/ - SKF Türk – CBYT - Tempa Pano - Elopar - Bosch Rexroth -Erde - Ünlü Teknik - PSS One - Çelik Halat - Sarıca Rulman - Prof. Dr. Nihat Akkuş

 

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ile röportajı

·         Tanıtım- Fevziye Tezcan MTAL

·         Tanıtım-Gedik Üniversitesi

 

Pandemi Sürecinde Okullarımız:

·         Haydarpaşa MTAL

·         Zeytinburnu MTAL

·         Ali Nuri Çolakoğlu MTAL

·         Eskişehir Gazi MTAL

Haberler-Görüşler

·         Mekatronik Ustalık Konsepti ve Programı Hakkında Bir İnceleme-Prof. Dr. Nihat Akkuş

·         Bilmek Yetmez Yeniden ÖğrenmekLazım / Temel Aksoy

·         TEGEV Gönüllü Eğitmeni Ali Tüzmen’den “Dijital Gelecek” Semineri

·         ESO Mesleki Eğitim Merkezi açılıyor.

 

Dergimizi Turkcell Dergilik uygulamasından da indirmenizi rica eder, keyifli okumalar dileriz.

 

TEGEV

TEGEV eğitim gönüllüsü Ali Tüzmen'den öğretmenlere "Dijital Gelecek" semineri

TEGEV Teknolojik Eğitimi Geliştirme Vakfı Eğitim Gönüllüsü Kıdemli Mentor ve Dijital Dönüşüm Uzmanı Sayın Ali Tüzmen'in Beşiktaş İlçesi Öğretmenlerine sunacağı "Dijital Gelecek" semineri 18 Kasım'da gerçekleşecek.

 

Aklımızda, yolumuzda hiç sönmeyecek ışığımızsın...

Aklımızda, yolumuzda hiç sönmeyecek ışığımızsın...
Saygıyla ve büyük özlemle anıyoruz.

Geçmiş Olsun İzmir

Güzel İzmir ve çevresinde yaşanan büyük felaketin acısını derinden hissediyoruz. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yaralılara acil şifa diliyoruz. Geçmiş Olsun İzmir

Cumhuriyet Bayramımız tüm ülkemize kutlu olsun.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız tüm ülkemize kutlu olsun.

Gönüllü Eğitmenlerimize katılır mısınız?


Değerli TEGEV Dostlarımız, 

Sizleri, Vakfımızın “Teknolojik Eğitimi Geliştirme” misyonuna bağlı olarak GÖNÜLLÜ EĞİTMENLER takımıyla birlikte gerçekleştirmek istediğimiz; başta mesleki ve teknik okullardaki öğrencilerimiz ile öğretmenlerimiz olmak üzere, eğitim desteği için bizlere başvuru yapan diğer kurumlarımızı da kapsayacak nitelikte planladığımız “Gönüllü Eğitmen Projesi” ne davet etmekten mutluluk duyuyoruz. 

Covid 19 Pandemisi sebebiyle yüzyüze eğitimde büyük zorluklar yaşayan öğrenci ve öğretmenlerimize destek vermek amacıyla gönüllülerimizle düzenleyeceğimiz online eğitimleri kapsayacak projemizle, yeni ürün ve imalat teknolojilerini, tesis işletme ve bakım modellerini, kalite ve sürdürülebilirlik sistemlerini ve daha birçok güncel teorik ve pratik bilgiyi, ayrıca ihtiyaç duyulan güncel sosyal eğitimleri dijital ve sınıf ortamlarında Mesleki ve Teknik okullarımız ile paylaşmayı hedefledik. Hatta daha geniş bir perspektif ile konuyu ele alarak hedef kitlemize eğitimlerimizi talep eden üniversiteleri, eğitim kurumlarını ve bireyleri de dahil etmeyi planladık. 

Bu projede, vakfımızın vizyonu olan “Yaparak öğren, öğrenerek yap” felsefesini  sanayi, iş ve eğitim dünyasında eşsiz deneyimleri olan Siz Gönüllülerimiz aracılığıyla ortaya koyabileceğimize inanıyoruz. Bilgi, deneyim ve ön görüleriniz ile gençlerimize büyük katkı sağlayacağınızdan kuşkumuz yok. Tamamen ücretsiz şekilde gerçekleşecek olan eğitimlerimiz dijital platformda olacaktır. Başvurularınız sonrasında planlamalara göre sizlerle ayrı ayrı irtibat kurarak görüşecek ve tüm takvim detaylarını birlikte oluşturacağız.

Altta bulunan link ile açılan sayfada yer alan eğitmen başvuru formumuzu doldurmanızı rica eder, şimdiden Gönüllü Eğitmenler takımımıza katıldığınız için sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Gönüllü Eğitmen Başvuru Formu için tıklayınız.

Sorularınız için sizlere Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.  mail adresimizden destek vereceğimizi belirtmek isteriz. 

Saygılarımızla,

TEGEV

Teknolojik Eğitimi Geliştirme Vakfı

Yeni Eğitim ve Öğretim Yılında Başarılar Dileriz.Covid-19 Pandemisi sebebiyle eğitimcilerimizin ve öğrencilerimizin sağlığını koruyabilmek için çeşitli önlemler alınarak devam etmiş olan Milli Eğitimimiz, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılına da olağanüstü önlemlerle başlıyor. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı kararı gereği sadece 1. ve 8. Sınıflar yüzyüze eğitim için okullarına kavuşurken, diğer sınıflar ise EBA ile uzaktan eğitime devam etmek durumunda kaldılar. Çeşitli zorlukları beraberinde getiren yeni önlemler dahilinde eğitimimiz, eğitimcilerimizin üstün çabalarıyla devam ediyor. Son yayınlanan karar gereği ise Mesleki ve Teknik Liselerimiz 5 Ekim’de uygulamalı derslerde yüz yüze eğitime başlayacak.  Tüm zorluklara rağmen hepsi ülkemizin umut ışığı olan öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve tüm eğitimcilerimizin yeni eğitim ve öğretim yılını kutlar, üstün başarılar dileriz.
 

TEGEV Bursları için bu yıl yeni başvuru açılmayacaktır.


Değerli Öğrenciler, Olağanüstü şartların yaşandığı 2020-2021 eğitim yılında TEGEV Bursları için yeni başvuru kabul edilmeyecektir. Devam eden burslar için bursiyerlerimize bilgi verilmiş olup, eğitim yılı içinde şartlarda değişiklik meydana gelirse web sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan takipçilerimizle paylaşılacaktır

TEGEV Dergimizde özel dosya: "Korona Günlerinde Meslek Liseleri"

TEGEV Mesleki ve Teknik Eğitim Dergimizin Korona virüs salgını sebebiyle sadece dijital olarak hazırlanmış ve "Korona Günlerinde Meslek Liseleri" dosyasını içeren Korona Özel sayısı web sitemizde yayında. Ayrıca TEGEV dergilerinin güncel ve geçmiş sayılarını Turkcell Dergilik uygulamasından cep telefonlarınıza ve tabletlerinize indirerek okuyabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Bu sayımızdaki başlıklardan bazıları:

·         27. Olağan Genel Kurulumuz Özel Konuklarımızın Sunumlarıyla Gerçekleşti.

·         DOSYA: KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE MESLEK LİSELERİMilli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer; “Meslek Liselerimiz Üretiyor, Covid-19 Savaşında Fark Yaratıyor”.

·         İstanbul Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Gür; “Mesleki Ve Teknik Liselerimizdeki Gençlerimiz Tarih Yazıyor”.

·         Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürü Nesrin Kakırman; “Mesleki Eğitimde Üretim Kapasitesi Ülke İhtiyaçları İçin Seferber Ediliyor”.

·         İstanbul İli Meslek Liseleri Üretim Verileri.

·         PAGEV Meslek Liseleri Koronavirüse Karşı “Çorbada Kaşığımız Olsun” Sloganıyla Çatal-Kaşık Üretiyor.

·         Koronavirüs Mücadelesine Ali Nuri Çolakoğlu Lisesi Cerrahi Maske Üretimi İle Katkı Yapıyor.

·         Temel Aksoy, Koronavirüs Sonrası Bizi Hangi Gelecek Bekliyor? sorusuna cevap arıyor.

·         Prof. Dr. Mustafa Ekici işyerlerinde Koronovirüs’e karşı alınması gereken önlemleri yazdı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 100. yılında da Milletimizin egemenliğinin her şeyin üstünde olduğunun bilinciyle ve aynı bağımsızlık ruhuyla yaşıyoruz. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün dünya çocuklarına armağan ettiği bu özel günü çocuklarımızla birlikte aynı coşku ve sevinçle kutluyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramımız kutlu olsun...

Gönülden teşekkür ederiz...

Tüm dünyanın Corona virüs salgını ile mücadele ettiği bu dönemde özveriyle çalışarak halk sağlığını gözeten sağlık çalışanlarına TEGEV olarak minnettarız. Doktorlar, hemşireler, eczacılar ve sağlık sektöründeki tüm çalışanlara, lojistik, gıda, su ve enerji aktarımı sağlayanlara, kargo, ulaşım, iletişim ve temizlik hizmetlerini yürütenlere ve elbette geleceğimizin teminatı çocuklarımızı uzaktan eğitimle yetiştirmeye devam eden kıymetli eğitimcilerimize gönülden teşekkür ederiz.

Meslek Okullarımız üretiyor, ülkemiz Corona virüsle savaşıyor.

Sağlık çalışanlarımız canları pahasına mücadele ederken, onların ihtiyacı olan cerrahi maske, tek kullanımlık önlük ve tulumların önemli bir kısmı meslek liselerinin atölyelerinde üretiliyor. Bakanlık tarafından seçilen Ali Nuri Çolakoğlu MTAL ve Fevziye Tezcan MTAL 'de Kocaeli bölgesinde cerrahi maske üreten okullarımızdan. Başta kamu kuruluşlarının cerrahi maske ihtiyacını karşılayan okullarımız şimdi kendi bölgelerindeki sanayi kuruluşlarının maske ihtiyacını gidermeye başlıyor. Değerli müdürlerimiz sayın Muharrem Karakoç ve sayın Murat Pala'ya ve destek veren tüm öğrenci, öğretmen ve gönüllülere bu kıymetli ve anlamlı çalışmaları için teşekkür ederiz.

TEGEV dergilerimiz DERGİLİK uygulamasında

TEGEV Mesleki ve Teknik eğitim dergimizin ülkemizin her köşesinde kolaylıkla erişilebilir olması için Turkcell ile görüşmelerimiz sonuçlandı. "Dergilik" uygulamasıyla telefon ve tabletlerden rahatlıkla indirilebilecek olan dergilerimiz artık daha çok sayıda eğitimci ve öğrencimize ulaşabilecek. 

 
Top